دانستنی های پزشکی - آرشیو 1401/9

موضوعات
Category

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 962
» بازديد ديروز : 179
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 1140
» بازديد سال : 961
» بازديد کل : 1260
» اعضا : 0
» مطالب : 19

درمان کیست مویی در خانه ممکن است؟


تاریخ انتشار پست : 1401/9/24 بازدید : 33

سینوس پیلونیدال یک ناهنجاری پوستی است که می‌تواند در نزدیکی دنبالچه، در بالای باسن رخ دهد. معمولاً یک تونل یا یک فرورفتگی کیسه مانند در منطقه ایجاد می‌کند. سینوس پیلونیدال به عنوان کیست مویی نیز شناخته می‌شود و معمولاً نگران کننده نیست، مگر اینکه عفونی شود.

کیست‌های پیلونیدال عفونی که با آبسه همراهند، جدا از علائم دیگر می‌توانند باعث درد و ناراحتی شوند. علت دقیق کیست مویی ناشناخته است، اما تصور می‌شود که با رشد مو در زیر پوست و همچنین اصطکاک پوست به پوست مرتبط باشد.


افرادی که زمان طولانی برای کار می‌نشینند (مانند رانندگان، کارکنان اداری و غیره) ممکن است بیشتر از دیگران سینوس پیلونیدال را تجربه کنند. علاوه بر این، مردان نسبت به زنان بیشتر احتمال دارد این وضعیت را تجربه کنند، احتمالاً به این دلیل که مردان به طور کلی موهای بیشتری نسبت به زنان دارند. اگر مشکوک به کیست مویی هستید، باید با پزشک خود صحبت کنید و آن را بررسی کنید. فقط یک پزشک قادر به تشخیص و درمان این بیماری خواهد بود.


درمان‌های خانگی برای سینوس پیلونیدال

این عارضه را نمی‌توان با استفاده از داروهای شیمیایی و خانگی درمان نمود، بلکه درمان کیست مویی با لیزر و جراحی کیست مویی امکان پذیر است. اما استفاده از داروهای طبیعی و خانگی بی تاثیر نبوده و می‌تواند در کاهش علائم ناشی از این بیماری از جمله درد و عفونت موثر باشد.


1. کمپرس گرم

استفاده از کمپرس مرطوب گرم می تواند ناحیه را گرم کرده و تسکین موقتی ملایمی را ایجاد کند. یک کمپرس گرم همچنین ممکن است به چرک اجازه خروج از سینوس را بدهد که می تواند درد و خارش مرتبط با این بیماری را کاهش دهد. از یک کیسه آب گرم یا پارچه مرطوب گرم شده استفاده کنید تا به آرامی آن را برای چند دقیقه روی منطقه قرار دهید. در صورت نیاز فرآیند را تکرار کنید.


2. حمام سیتز

اگرچه حمام سیتز معمولاً برای فیستول توصیه می شود، اما ممکن است برای مبتلایان به سینوس پیلونیدال نیز کمی تسکین دهد. در یک وان کم عمق، آب گرم اضافه کنید و منطقه را برای چند دقیقه خیس کنید. اگر باعث تسکین درد شد، این روش را چند بار در روز تکرار کنید


3. بهداشت

اطمینان حاصل کنید که ناحیه بین باسن شما همیشه تمیز و خشک است. هنگام تمیز کردن آن ناحیه با ملایمت رفتار کنید و همیشه با یک حوله خشک به خود ضربه بزنید. رطوبت ممکن است خطر رشد باکتری را افزایش دهد، بنابراین رعایت بهداشت مناسب ضروری است.


4. رفع موهای زائد

از آنجایی که تصور می شود موهای رشد کرده نقش عمده ای در ایجاد عفونت در سینوس پیلونیدال دارند، می توانید با برداشتن موها از این ناحیه، خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهید. لیزر موهای زائد و همچنین روش های سنتی مانند اصلاح و کرم های رفع موهای زائد ممکن است خطر شما را کاهش دهد. پس از اصلاح، حتماً آن ناحیه را کاملاً تمیز کنید زیرا موهای شل نیز می‌توانند پوست را کوبیده و باعث ایجاد کیست شوند.


5. لباس

از لباس های تنگ خودداری کنید زیرا ممکن است باعث جمع شدن رطوبت و عرق بین باسن شما شود. اگر سابقه سینوس پیلونیدال دارید یا در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آن هستید، باید گزینه‌های پوشاک فقط نخی را در نظر بگیرید.


6. مدیریت وزن

افزایش وزن با خطر بیشتری برای ایجاد کیست پیلونیدال همراه است، شما می توانید با کاهش وزن خود از این امر جلوگیری کنید. اگر از قبل BMI (شاخص توده بدنی) سالمی دارید، ممکن است این گزینه برای شما نباشد. با این حال، اگر اضافه وزن یا چاق هستید، با پزشک خود در مورد یک برنامه کاهش وزن سالم صحبت کنید.


https://vrgl.ir/85M9d

دسته : ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد