دانستنی های پزشکی - آرشیو 1400/12

موضوعات
Category

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 962
» بازديد ديروز : 179
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 1140
» بازديد سال : 961
» بازديد کل : 1260
» اعضا : 0
» مطالب : 19

آشنایی با بیماری‌های مقاربتی و تشخیص آن‌ها


تاریخ انتشار پست : 1400/12/16 بازدید : 10

اگر از لحاظ جنسی فعال هستید و چندین شریک جنسی دارید، بهتر است بدانید که احتمال ابتلا به عفونت‌ها و بیماری‌های مقاربتی به همان اندازه لذت از رابطه است. بیماری‌های مقاربتی را هم مردان و هم زنان دریافت می‌کنند. حتی بسیاری از مبتلایان متوجه نیستند که به یک یا چند نوع از این عارضه‌ها مبتلا هستند.

برای آگاهی از سلامت جنسی باید مراقب علائمی که ممکن است مشاهده کنید باشید. همچنین شما همیشه متوجه ابتلا به زگیل تناسلی، کلامیدیا، سوزاک، تبخال و سایر بیماری‌های مقاربتی نخواهید شد. بنابراین برای محافظت از خود و شریک زندگیتان باید چکاپ و آزمایشات روتین را انجام دهید. خوشبختانه، بسیاری از بیماری‌های مقاربتی رایج قابل پیشگیری و درمان هستند.


ویروس HPV و زگیل‌ تناسلی

اچ پی وی شایع ترین عفونت مقاربتی در ایالات متحده است که بیش از ۴۰ نوع آن از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. ممکن است آن‌ها را از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی دریافت کنید. همچنین ممکن است این ویروس را از طریق تماس پوست به پوست نواحی تناسلی نیز دریافت کنید.

اکثر انواع HPV هیچ علامتی ندارند و هیچ آسیبی ندارند و بدن شما به خودی خود از شر آنها خلاص می‌شود. اما برخی از آنها باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند. زگیل‌ها زائده‌های گوشتی هستند که در اندام‌های جنسی ظاهر می‌شوند و از نظر اندازه و شکل ظاهری و تعداد در افراد مختلف متفاوت هستند. زگیل‌ها اغلب به شکل لکه‌های سفید، تیره‌تر یا همرنگ پوست ظاهر می‌شوند و ممکن است کوچک یا بزرگ، تکی و پراکنده یا شبیه خوشه‌هایی به شکل گل کلم باشند. با مشاهده عکس زگیل تناسلی در زنان و مردان، تشخیص این عارضه برایتان آسان‌تر خواهد شد.


زگیل تناسلی

سه واکسن (Cevarix، Gardasil، Gardasil-9) شما را در برابر زگیل تناسلی، سرطان واژن و سرطان مقعد محافظت می‌کنند. CDC توصیه می کند که زنان و مردان جوان ۱۱ تا ۲۶ ساله برای HPV واکسینه شوند. همچنین تزریق واکسن HPV برای زنان و مردان تا سن ۴۵ سالگی تأیید شده است.

کلامیدیا

کلامیدیا یکی دیگر از بیماری‌های مقاربتی شایع است که بیشتر از طریق رابطه جنسی واژینال یا مقعدی منتقل می‌شود، اما می‌توانید از طریق رابطه جنسی دهانی نیز به آن مبتلا شوید. گاهی اوقات شما متوجه ترشحات عجیب و غریب از واژن یا آلت تناسلی خود یا درد یا سوزش در هنگام ادرار می‌شوید. اما تنها حدود ۲۵ درصد از زنان و ۵۰ درصد از مردان علائم را نشان می‌دهند.

کلامیدیا توسط باکتری ایجاد می شود، بنابراین با آنتی بیوتیک درمان می‌شود. پس از درمان، باید یک تا سه ماه دیگر آزمایش مجدد انجام دهید، حتی اگر همسرتان تحت درمان قرار گرفته باشد. در مورد زمان انجام مجدد آزمایش با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که عفونت از بین رفته است.

سوزاک

سوزاک یکی دیگر از STDهای باکتریایی رایج است. افراد اغلب با کلامیدیا به آن مبتلا می‌شوند و علائم مشابه است:

ترشح غیر معمول از واژن یا آلت تناسلی، یا درد یا سوزش هنگام ادرار کردن. اکثر مردان مبتلا به سوزاک علائمی را نشان می‌دهند، اما تنها حدود ۲۰ درصد از زنان این علائم را دارند.

سوزاک به راحتی با آنتی بیوتیک درمان می شود.

سیفلیس

سیفلیس یک بیماری پیچیده با چهار مرحله است. در مرحله اولیه، علامت اصلی زخم است. گاهی اوقات سیفلیس را «مقلد بزرگ» می‌نامند، زیرا زخم می‌تواند شبیه بریدگی، موی رشد کرده یا برآمدگی بی‌ضرر باشد. مرحله ثانویه با بثورات پوستی روی بدن شما شروع می‌شود و به دنبال آن زخم‌هایی در دهان، واژن یا مقعد شما ایجاد می‌شود.


سیفلیس چیست

علائم معمولاً در مرحله سوم یا نهفته ناپدید می‌شوند. این مرحله می‌تواند سال‌ها یا بقیه عمر شما ادامه داشته باشد. تنها حدود ۱۵ درصد از افراد مبتلا به سفلیس درمان نشده به مرحله نهایی مبتلا می شوند. در مرحله آخر باعث آسیب اندام و اعصاب می شود. همچنین می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در مغز شما شود.

پزشک می تواند برای درمان سیفلیس به شما آنتی بیوتیک بدهد. هرچه درمان زودتر شروع شود، به آنتی بیوتیک کمتری نیاز خواهید داشت و آنها سریعتر عمل می کنند.


دسته : ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد