دانستنی های پزشکی - آرشیو 1400/1

موضوعات
Category

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 962
» بازديد ديروز : 179
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 1140
» بازديد سال : 961
» بازديد کل : 1260
» اعضا : 0
» مطالب : 19

آیا بواسیر با پماد آنتی هموروئید درمان می‌شود؟


تاریخ انتشار پست : 1400/1/10 بازدید : 17
آیا بواسیر با پماد آنتی هموروئید درمان می‌شود؟
پماد آنتی هموروئید اولین پیشنهاد درمانی بواسیر یا هموروئید است. این پماد می تواند در مراحل ابتدایی ایجاد بواسیر به عنوان درمانی موثر عمل نماید.

فرمولاسیون تولیدی این دارو به نحوی است که علاوه بر درمان هموروئید داخلی در درمان هموروئید خارجی نیز موثر عمل می نماید همچنین از این پماد یا شیاف آنتی هموروئید می توان برای تسکین علائم سایر اختلالات مجرای مقعدی مثل شقاق یا فیستول نیز استفاده نمود.

بیماری هموروئید یا بواسیر یکی از انواع بیماری های مقعدی است که در اثر وارد آمدن فشار بیش از اندازه به این ناحیه موجب گشاد شدن عروق آن می گردد. این بیماری به سبب ایجاد درد و خونریزی باید سریع تر درمان شود.

مزایای استفاده از پماد آنتی هموروئید
مهم ترین مزیتی که می توان برای استفاده از کرم آنتی هموروئید بیان نمود در دسترس بودن و تاثیرگذاری سریع آن برای تسکین علائم بیماری است،در واقع این پماد می تواند بواسیر هایی را که در مراحل اولیه هستند را درمان نماید.

همچنین این دارو در تسکین علائم این بیماری تاثیر گذار است و به عنوان قابض و ضد درد عمل می‌کند اما درمانی موقت است که تنها قادر است علائم بیماری را بهبود ببخشد، برخی از مزایای استفاده از پماد آنتی هموروئید به این شرح است:

بهبود التهاب و تورم
مهار کردن سوزش و خارش مقعد
تسکین درد
ترمیم بافت ها و عروق آسیب دیده ناشی از بواسیر
درمان خونریزی های مقعد

معایب مصرف پماد آنتی هموروئید
از معایب استفاده از این پماد بواسیر یا هموروئید این است که تنها در مراحل ابتدایی بیماری موثر بوده و در بواسیرهای پیشرفته تاثیر آنچنانی ندارد. از طرفی این بیمار تنها تاثیر موقت داشته و نمی‌تواند درمان قطعی باشد و یا به مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد زیرا پماد یا شیاف آنتی هموروئید نیز مانند هر داروی دیگری با استفاده طولانی مدت دارای عوارضی نیز خواهد بود. برخی از عوارض این بیماری که البته در اثر استفاده بیشتر از حد مجاز و طولانی مدت روی میدهد، به این شرح است:

تورم و التهاب پوست اطراف مقعد
خارش و سوزش پوست
راش پوستی
واکنش های حساسیتی در پوست مقعد
درد
قرمزی پوست
خونریزی مقعدی
این عوارض به ندرت ایجاد میشود اما لازم است در صورت مشاهده هر یک از آنها مصرف دارو را قطع نموده، و به پزشک مراجعه نمایید.

بیمار چه زمانی مجاز به استفاده از پماد آنتی هموروئید می‌باشد؟
بیماری بواسیر از شایع ترین بیماری های مقعدی است که در حدود ۵۰ درصد از افراد برای یکبار هم که شده آن را در طول زندگی خود تجربه می کنند.

یکی از راهکار های ساده درمان این بیماری استفاده از کرم آنتی هموروئید است. همان طور که ذکر کردیم این دارو تنها می تواند علائم این بیماری را بهبود ببخشد و درمانی موقتی است زیرا این پماد قابلیت درمان قطعی بواسیر را ندارد.

از طرفی تنها در مراحل ابتدایی این بیماری کاربرد داشته و در درمان بواسیر های پیشرفته موثر نخواهد بود بلکه برای درمان بواسیر های پیشرفته بایستی از درمان های موثرتری مثل درمان تهاجمی جراحی یا درمان کم تهاجمی مثل لیزر که در کمترین زمان ممکن و بدون درد و خونریزی به درمان بواسیر می پردازد، استفاده نمایید.

پماد آنتی هموروئید دکتر بیژن عابدیان
دسته : ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد